Od 30 maja do 1 czerwca 2025 roku zapraszamy na piątą edycję Festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki. To będą trzy dni pełne koncertów, warsztatów, dyskusji i wspólnie spędzonego czasu, które łączy jedna idea – promowanie troski o słuch i refleksji nad tym, jak dźwięki kształtują nasze życie.
W centrum uwagi stawiamy słuch jako zmysł, który zasługuje na szczególną uwagę, zwłaszcza we współczesnym świecie pełnym hałasu i bodźców. W tym roku przyjrzymy się muzyce w nieco mniej oczywisty sposób – nie tylko jako formie sztuki czy rozrywki, ale przede wszystkim jako zjawisku o wielu funkcjach: terapeutycznych, komunikacyjnych, integracyjnych, poznawczych i obrzędowych. Festiwal adresowany jest do wszystkich – dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów, nauczycieli, rodziców i artystów.
Pierwszy dzień festiwalu
W piątek 30 maja o godzinie 11:00 zapraszamy nauczycieli i osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą na bezpłatny wykład Za głośno, za cicho, za dużo – słuchowe wyzwania w szkolnej codzienności, który poprowadzą specjalistki z firmy Demant i AUDIKA. Tego samego dnia o 14:00 odbędą się warsztaty wokalne dla seniorów pod hasłem „Powróćmy do piosenki”, a o 18:00 pokażemy film dokumentalny „Pieśń buntu” w reżyserii Pawła Narożnika, poświęcony muzycznej rewolcie i historii zespołu R.U.T.A. Po projekcji zaś, o 19:30, rozpocznie się debata „Muzyka protestu”, której uczestnicy wspólnie zastanowią się, czy muzyka wciąż potrafi zmieniać świat i co dziś znaczy bunt w sztuce.
Jednocześnie w sali symfonicznej o 19:00 rozpocznie się koncert Romantycznie, bardzo romantycznie z udziałem orkiestry i dwojga znakomitych solistów – Marie-Elisabeth Hecker – (wiolonczela) i Stephena Waartsa (skrzypce). Usłyszymykompozycje Mendehssohna, Brahmsa i Schumanna.
Drugi dzień festiwalu
W sobotę 31 maja o godzinie 12:00 zaprosimy na warsztaty „Kołysanki, mruczanki, lulajki”, dedykowane rodzicom oczekującym dziecka oraz rodzicom z maluchami do trzeciego roku życia. Śpiew starodawnych pieśni do kołyski, wspólny ruch, muzyka grana na akordeonie, altówce i instrumentach perkusyjnych stworzą intymną przestrzeń wzmacniającą więź między dorosłym a dzieckiem. Tego samego dnia o godzinie 13:00 otworzymy też multimedialną wystawę Sounds of the Future. Autorka projektu, Sara Brzostek, zabierze nas do roku 2094, gdzie dźwięki – te realne i wyobrażone – staną się kluczem do poznania nowego świata.
W sobotnie popołudnie i wieczór hol Filharmonii zmieni się w parkiet. O 17:00 zapraszamy na Fajfy – taneczną zabawę z udziałem zespołu Swing Lovers. Spotkanie będzie okazją do międzypokoleniowej integracji i przypomnienia sobie, jak muzyka jednoczy ludzi w ruchu i radości. O godzinie 21:00 parkietem zawładnie Cross generation silent disco. Trzy kanały muzyczne, trzy generacje i jedna idea – wspólna zabawa, w której każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie.
Trzeci dzień festiwalu
Ostatni dzień festiwalu, 1 czerwca, rozpoczniemy o godzinie 12:00 koncertem medytacyjnym Handpan Meditations w wykonaniu Tomka Torresa. Leżąc na matach, wsłuchując się w hipnotyzujące brzmienie handpanu, uczestnicy zanurzą się w dźwiękach sprzyjających wyciszeniu i refleksji. Festiwal zakończy się o godzinie 17:00 rodzinnym koncertem Efekt motyla, podczas którego poznamy historię Trzmiela Marzyciela, który postanowił spełnić swoje największe marzenie – zagrać na ukulele z Orkiestrą Symfoniczną. To opowieść o sile marzeń, małych decyzjach mających wielki wpływ i o tym, że nawet najcichszy dźwięk może coś zmienić.
Podczas kończącego festiwal koncertu rozstrzygniemy też konkurs na
Szkolne Strefy Harmonii!
Bezpłatne badania słuchu
30 i 31 maja (piątek i sobota) w godzinach 10:00-15:00 przed Filharmonią będzie stał słuchobus, w którym będzie można bezpłatnie zrobić badania słuchu.
Dodatkowo przestrzeń wokół Filharmonii rozświetli turkusowa iluminacja, która wieczorami będzie przypominać o idei Słyszę Dobre Dźwięki.
Festiwal Słyszę Dobre Dźwięki to zaproszenie do uważniejszego słuchania – nie tylko muzyki, ale też siebie nawzajem.