30 sierpnia 2022, o godzinie 17:00, w serwisie YouTube na kanale Filharmonia Szczecin rozpocznie się premiera filmu krótkometrażowego „Jacaszek/Wesołowski – Composition 1”. Materiał wideo wraz ze ścieżką dźwiękową powstał w ramach Wieloletniego Programu Rządowego "Niepodległa" na lata 2017-2022 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Stay up to date. Subscribe to our newsletter.
To subscribe to the newsletter, the following consent and declaration are required!
Projekt Michała Jacaszka i Stefana Wesołowskiego (Jacaszek/Wesołowski), od którego rozpoczęła się współpraca szczecińskich i gdańskich artystów, powstał w Gdańsku z myślą o pokoju, wolności i niesamowitym otoczeniu miasta, w którym mieszkańcy wierzą w sens zmieniania świata na lepsze. W 2017 roku miała miejsce jego pierwsza odsłona, zaprezentowana w ramach festiwalu "Solidarity of Arts". Po 4 latach artyści spotkali się w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, aby na naszej scenie zaprezentować drugą część opowieści o wciąż aktualnych marzeniach sprzed lat. "Composition 1" to kolejne rozwinięcie tego niezwykłego projektu muzycznego, który nie tylko bezpośrednio nawiązuje w swojej wymowie do wydarzeń historycznych, ale także jest unikatowym i nowoczesnym utworem muzycznym.
“Composition 1” to połączenie brzmień elektronicznych z żywym instrumentarium orkiestrowym, w narracji muzycznej bliskie jest współczesnemu młodemu pokoleniu. Ten rodzaj muzyki z pewnością może w sposób wiarygodny przekazywać słuchaczom emocje i stać się medium do przekazania istotnych treści pozamuzycznych. W projekcie, obok autorów muzyki i Orkiestry Filharmonii dodatkowo wzięli udział gdańscy, rokujący muzycy młodego pokolenia. Na fortepianie zagrała Malina Midera (pianistka, kompozytorka, producentka i fotografka, studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku) oraz Ziemowit Klimek (kontrabasista, basista, aranżer i kompozytor, członek trójmiejskiego zespołu Immortal Onion, bliski współpracownik Hani Rani).
Nowa kompozycja wykorzystana w krótkiej etiudzie filmowej ukazuje przełomowe wydarzenia historyczne dotyczące porozumień sierpniowych w Stoczni Szczecińskiej. Wydarzenia lat 80-tych stanowią jeden z kluczowych momentów kształtowania tożsamości powojennego Szczecina oraz budowy świadomości mieszkańców regionu zachodniopomorskiego, szczególnie w odniesieniu do pokoleń urodzonych w okresie powojennym, a posiadających skomplikowaną, często dramatyczną związaną z przesiedleniami oraz prześladowaniami historię rodzinną.
W materiale wykorzystano fragmenty filmu „Strajk” (reżyseria Andrzej Androchowicz, zdjęcia Eugeniusz Eysymontt, produkcja 1980 r., TVP3 Szczecin). Za realizację wideo odpowiada Bez Żaluzji.
Podziękowania dla Stoczni Szczecińskiej "Wulkan" sp. z o.o., PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Stowarzyszenia Sportowego SWITCH.