22 listopada mieliśmy przyjemność wziąć udział w konferencji edukacyjnej, zorganizowanej przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie, poświęconej tematyce niezwykle istotnej dla środowiska pedagogicznego – jak radzić sobie z trudnościami i wzmożonym napięciem w pracy nauczyciela. Filharmonia w Partnerstwie m.in. z ODN prowadzi Kampanię Społeczną Słyszę Dobre Dźwięki, która była głównym temat naszego wystąpienia na konferencji.
Hasło konferencji "Zadbaj o siebie, czyli jak uprościć pracę nauczyciela" idealnie współgra z kampanią Słyszę Dobre Dźwięki oraz z konkursem na koncepcje Szkolnych Stref Harmonii.
Słuch odgrywa kluczową rolę w naszym życiu, szczególnie dla nauczycieli, których praca wymaga skutecznej komunikacji z uczniami. Ochrona słuchu jest ważna dla nauczycieli, ponieważ nadmierny hałas w miejscu pracy może prowadzić do stresu, zmęczenia i zaburzeń koncentracji. Długotrwałe wystawienie na głośne dźwięki może prowadzić do problemów zdrowotnych, w tym do pogorszenia zdrowia psychicznego.
W jaki sposób można dbać o słuch w pracy nauczyciela?
Przede wszystkim wykonując regularne badania słuchu, które również są częścią kampanii Słyszę Dobre Dźwięki. Mogą one pomóc we wczesnym wykrywaniu problemów ze słuchem i podjęciu działań zapobiegawczych.
Kolejnym bardzo ważnym elementem w dbaniu o słuch jest ograniczenie czasu spędzanego w hałasie. Dlatego tak ważne jest aby w szkołach znajdowały się Szkolne Strefy Harmonii, czyli miejsca wolne od zgiełku i hałasu.
Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na koncepcje Szkolnych Stref Harmonii. Na zgłoszenia czekamy do 31 marca 2024 roku – szczegóły na stronie projektu.
Szkolne Strefy Harmonii służą zarówno uczniom jak i nauczycielom, umożliwiając pielęgnację zdrowego otoczenia dźwiękowego, pozytywnie wpływają także na słuch oraz na tworzenie harmonijnego środowiska w szkole.
Dodatkowo, zachęcamy do skorzystania z materiałów szkoleniowych, które udostępniamy na naszej stronie w zakładce Do Pobrania. Znajdą tam Państwo materiały skierowane specjalnie dla nauczycieli, które mogą być cennym wsparciem w prowadzeniu działań edukacyjnych na temat słuchu oraz skutecznego i aktywnego słuchania
Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tej inspirującej konferencji oraz za okazję do dzielenia się naszymi spostrzeżeniami na temat wartości dobrych dźwięków w naszym życiu. Zachęcamy do dalszej eksploracji tematu oraz udziału w działaniach EduFilharmonii.