Movember – miesiąc mężczyzn w Filharmonii
Listopad to nie tylko miesiąc zapuszczania wąsów, ale przede wszystkim czas, w którym zwracamy uwagę na istotne problemy zdrowotne mężczyzn i podejmujemy działania na rzecz poprawy ich zdrowia. Każdy, niezależnie od płci, może wziąć udział w kampanii i przyczynić się do zwiększenia świadomości oraz wsparcia dla męskiego zdrowia.
Pomysł na kampanię Movember zainicjowany został w Australii w 1999 roku. Z biegiem lat stał się międzynarodowym symbolem walki z męskimi nowotworami. Wąsy zapuszczane w ramach Movember stanowią nie tylko znak solidarności, ale mają również za zadanie wzbudzić ciekawość otoczenia.
Akcja Movember. Dlaczego warto się przebadać?
Nowotwór gruczołu krokowego jest obecnie najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn. Jest to związane ze starzeniem się naszej populacji, a to, co ważne – wcześnie rozpoznany nowotwór daje szansę na wyleczenie. Inaczej jest w przypadku nowotworów jąder. Są to bardzo rzadkie nowotwory. Dotyczą one młodych panów, kiedy zwykle nie myśli się o nowotworze. Jest stosunkowo łatwy do wykrycia, również w samobadaniu i jest nowotworem w dużej mierze uleczalnym. Im wcześniej jednak, tym lepiej. Tym są lepsze wyniki, tym mniej toksyczne leczenie – wyjaśnił prof. Paweł Wiechno, Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie.
W ramach kampanii panowie między 18. a 40. rokiem życia mogą wykonać badanie USG jąder (wynik otrzymają od razu). Natomiast starsi mężczyźni, 40+: mają możliwość sprawdzić poziom PSA (na wynik trzeba poczekać ok. 10 minut).
Lista miast i palcówek, w których można bezpłatnie wykonać badania dostępna jest
TUTAJ.