ZAiKS i Filharmonia w Szczecinie ogłaszają konkurs kompozytorski

AKTUALNOŚCI | 05-03-2020
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS wraz z Filharmonią w Szczecinie ogłaszają I Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Mieczysława Karłowicza. Pula nagród to 100 000 złotych.
Przedmiotem konkursu jest kompozycja na orkiestrę symfoniczną, nie krótsza niż 9 minut, jednak nie dłuższa niż 12 minut. Zalecane jest wykorzystanie pełnego składu orkiestry. Do konkursu mogą zostać zgłoszone tylko utwory dotychczas nieopublikowane i niewykonane oraz nienagradzane w innych konkursach.

ZAiKS i Filharmonia w Szczecinie już po raz drugi wspólnie organizują konkurs kompozytorski. Pierwszy, jako konkurs z okazji stulecia ZAiKS-u, jeszcze bez patrona, odbył się w 2018 roku. Wzięło w nim udział 85 kompozytorów z całego świata. Wysoki poziom nadesłanych utworów zainspirował obie instytucje do kontynuowania tego wyjątkowego muzycznego przedsięwzięcia, które ma odbywać się regularnie co dwa lata.

Na konferencji prasowej w ZAiKS-ie o inicjatywie opowiedzieli jej pomysłodawcy, Miłosz Bembinow, kompozytor i wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii w Szczecinie.

Gościem specjalnym był Wojciech Kostrzewa, młody polski kompozytor, laureat Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego z okazji stulecia ZAiKS-u. Kostrzewa chwalił profesjonalne podejście organizatorów, a zwłaszcza możliwość odbycia w drugim etapie konkursu pełnej próby ze znakomitą orkiestrą, przy udziale pozostałych finalistów, co dało szansę na uzgodnienie detali wykonania. Panowała atmosfera współpracy i integracji, a nie konkurowania – zauważył. W zmaganiach konkursowych to rzeczywiście niecodzienne.

Organizowanie konkursów twórczych jest niezwykle ważnym aspektem działalności ZAiKS-u – powiedział Miłosz Bembinow. Inspirujemy, zachęcamy, motywujemy i nagradzamy twórców. Dlatego każdy nasz konkurs dotyczy utworów oryginalnych. Bez inicjatywy ZAiKS-u te nowe utwory po prostu by nie powstały – podkreślił. Podziękował też Filharmonii w Szczecinie za zaangażowanie się w śmiałe przedsięwzięcie: finał konkursu był regularnym, biletowanym piątkowym koncertem. Obył się przy pełnej publiczności, która zresztą została zaangażowana w wybieranie swojego faworyta: została wręczona Nagroda Publiczności. Niezależnie od decyzji jury swoją nagrodę przyznała też orkiestra. Tak ma być i w tym roku.

Dorota Serwa zauważyła, że nieprzypadkowo to właśnie Filharmonia w Szczecinie tworzy razem z ZAiKS-em nową markę, jaką z pewnością będzie Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski. Mamy odważną przestrzeń, która uzasadnia zaproponowanie publiczności repertuaru w stu procentach współczesnego. Patron Filharmonii został wybrany patronem konkursu. Mieczysław Karłowicz był jednym z najbardziej twórczych kompozytorów w Polsce i, pomimo tragicznie i młodo zakończonego życia, zostawił po sobie wiele wspaniałych utworów. Liczę, że jego barwna postać, a był wszak także doskonałym fotografem i taternikiem, będzie inspiracją dla uczestników – dodała Dorota Serwa.

Miłosz Bembinow podkreślił, że to jedyny znany mu konkurs kompozytorski, na który zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie online – istotne ułatwienie dla uczestników z zagranicy. Zaznaczył też, że już samo zakwalifikowanie do finału wiąże się z profesjonalnym wykonaniem i nagraniem utworu, co dla początkujących twórców samo w sobie jest znaczącym osiągnięciem. Wtórowała mu Dorota Serwa, wskazując, że konkursowe utwory nie znikają z repertuaru Filharmonii, przeciwnie – są grane na kolejnych koncertach i skłaniają instytucję do zamawiania nowych kompozycji.

I Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Mieczysława Karłowicza ma charakter otwarty, jest skierowany do kompozytorów wszystkich narodowości, bez ograniczeń wiekowych. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 kwietnia do 31 sierpnia 2020 roku. Po 1 kwietnia zostanie ogłoszony skład jury. Najpóźniej do 28 września zostaną ogłoszone wyniki I etapu konkursu. Wytypowane do finału kompozycje będą miały swoje prawykonania 20 listopada podczas koncertu w Filharmonii w Szczecinie. Utwory wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Szymona Bywalca. Dopiero po wysłuchaniu prawykonań jury ustali ostateczny werdykt i ogłosi wyniki. Przewidywaną nagrodą za I miejsce jest 50 000 złotych, za II miejsce – 30 000 złotych, za III – 20 000 złotych. Dodatkowo zostaną przyznane Nagroda Publiczności i Nagroda Orkiestry.

Regulamin konkursu jest dostępny na stronie karlowiczcompetition.pl.
FILMY I ZDJĘCIA

Lipiec 2024
brak wydarzeń w tym miesiącu
Sierpień 2024