TICKETS
scroll
13JUNsn, 17:00

Ekoncert - głębia morskiej ciszy

rodzinny koncert z publicznością / bezpłatna transmisja online
symphony hall, Facebook, YouTube
Safety procedures
Safety procedures for event participants/visitors to Mieczysław Karłowicz Philharmonic Concert Hall in Szczecin applicable during SARS-CoV-2 pandemic and model declaration for a person entering the Philharmonic facility.
ARTISTS
  • Agata Kolasińska - prowadzenie
  • Małgorzata Limanówka - tłumaczenie na język migowy
  • Magdalena Sipowicz - tłumaczenie na język migowy
MUSIC
  • Felix Mendelssohn Bartholdy - Uwertura koncertowa Hebrydy op. 26
  • Felix Mendelssohn Bartholdy - Uwertura koncertowa Cisza morska i szczęśliwa podróż op. 27
Wielki finał Festiwalu Słyszę dobre dźwięki! Uciekamy z hałaśliwego miasta nad najwspanialsze, najlepsze dźwiękowo, najprzyjemniejsze, najbardziej malownicze morze! W rankingach miast nie bez powodu Szczecin wskazywany jest jako najbardziej morskie miasto w Polsce (tak! W rankingach przebijamy Gdańsk o 10 proc.!). Port, morskie legendy, nieustraszeni marynarze i słynni kapitanowie – wszystko to składa się na otaczający nas niesamowity pejzaż dźwiękowy.

„Muzyka jest jak morze – gdy stanie się na jednym brzegu, drugiego dostrzec nie można…” – piękne słowa Henryka Sienkiewicza już od wielu lat inspirują nas do poszukiwania prawdy o otaczających nas dźwiękach. Dzisiaj po raz kolejny zastanawiamy się – czym jest dobry dźwięk? Co powinno dla nas stanowić jego wzór? Czy przypadkiem nie są to dźwięki natury? Jak możemy połączyć w Szczecinie hałaśliwy rytm miejskiego życia ze spokojnym szumem morskich fal, który każdy z nas kojarzy z odpoczynkiem, pięknem i bliskością?

Repertuar koncertu to dwie uwertury koncertowe Felixa Mendelssohna. Pierwsza z nich to pamiątka z wyprawy kompozytora na szkockie wybrzeże, gdzie w archipelagu Hebrydy trafił do tajemniczej Groty Fingala, pełnej kolorowych skalnych filarów. Inspiracją drugiego utworu były dwa bardzo popularne wiersze Goethego. Oczywiście w czasach poprzedzających parowce „cisza morska” była złą wiadomością, ponieważ oznaczała, iż żaglowce nie mogły płynąć. Uwertura zaczyna się długimi nutami, rozciągającymi się jak rozległa przestrzeń stojącej wody. W muzyce słychać hymn - rodzaj pogodnej zgody na własny los na pokładzie statku. Potem wiatr się wzmaga i statek rusza w swoją „pomyślną podróż”, docierając do celu przy dźwiękach fanfary trąbek.

Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy do granych na żywo orkiestrowych perełek nie dołożyli intrygującej opowieści! W dźwiękową podróż po morskich falach zabierze nas Agata Kolasińska i Rafał Hajdukiewicz oraz dwie fenomenalne tłumaczki języka migowego: Małgorzata Limanówka i Magdalena Sipowicz. Płyńcie z nami!

Koncert z udziałem publiczności streamowany na kanałach EduFilharmonii na YouTube i Facebook.

Przez wszystkie dni festiwalu wieczorami budynek Filharmonii przyjmie turkusowe barwy. Jest to kolor osób Głuchych, oznaczający wyciszenie i spokój, symbol wiary w siebie i innych ludzi. Między 8 a 13 czerwca będziemy patrzeć na świat przez turkusowe okulary!

Wydarzenie jest częścią Festiwalu „Słyszę dobre dźwięki”, który odbywa się w dniach 8–13 czerwca 2021 r. To koncerty, wystawy i działania w przestrzeni miejskiej, poprzez które chcemy uwrażliwić Was na problem hałasu i uczyć dbania o słuch. Witold Lutosławski już pięćdziesiąt lat temu przewidywał katastrofalne skutki zaśmiecenia naszego otoczenia dźwiękowego. NIE WYSTARCZY ZATKAĆ USZY! – ostrzegał. Jeżeli się z nim zgadzasz, wejdź na uslysz.filharmonia.szczecin.pl.
VIDEOS AND PHOTOS
Sponsorem Festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki jest Demant.

Partnerami Festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki są Fundacja PZU, pAudio, MEDINCUS, Komfort Ciszy, Ecophon, Beaton, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Orła Białego w Świdwinie, Polski Związek Głuchych Oddział Zachodniopomorski, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie i CLOCHEE.
Sponsor festiwalu
Logo Demant Szczecin
Partnerzy festiwalu
Logo Fundacja PZULogo pAUDIOLogo Zachodniopomorskie Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUSLogo Komfort CiszyLogo EcophonLogo BeatonLogo Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w ŚwidwinieLogo Polski Związek Głuchych - Oddział ZachodniopomorskiLogo Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w SzczecinieLogo Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w ŚwidwinieLogo Polski Związek Głuchych - Oddział ZachodniopomorskiLogo Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w SzczecinieLogo Clochee