Formacja PIOUN powstała z inicjatywy Mateusza Czarnowskiego jako poszukiwanie tożsamości kulturowej Szczecina i Pomorza Zachodniego. To analiza demograficzna regionu po 1945 roku. Pytanie: kto, skąd i jaką muzykę ze sobą przywiózł, dało pretekst do powstania muzyki zachodniopomorskiej jako przykładu żywotnego folkloru.
Ideą projektu jest stworzenie nowych muzycznych przestrzeni osadzonych w muzyce elektronicznej (komputer), a także wykonywanej na instrumentach tradycyjnych (fortepian, akordeon, kontrabas, skrzypce) i wykorzystanie do tego archiwalnych nagrań dokonanych podczas badań terenowych przez etnografów i etnomuzykologów.
To spojrzenie na muzykę tradycyjną jako punkt wyjścia do kreowania nowych interpretacji za pomocą współczesnych środków wyrazu. To, co łączy nowe ze starym, to skrzypce, które z założenia skupione są na tradycyjnych technikach wykonawczych. Wszystkie przedstawione założenia stały się przyczynkiem do stworzenia programu pt. „Nuty odzyskane”.
Wystawa dostępna w czasie wydarzenia:
VI Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego“Dwanaście uniwersalnych wartości:
nadzieja, tolerancja, szacunek, wolność, przełamywanie barier, spotkanie, odpowiedzialność, sprawiedliwość, porozumienie, solidarność, dialog, równość, które określiły nasze działania, jako drogowskazy wpisuję się w idee Biennale i stanowią linię przewodnią i motywację dla naszych dalszych działań”. Za słowami
Leszka Szustera – dyrektora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży i
Pawła Warchoła – kuratora wystawy, podpisało się kilkuset artystów z 27 krajów, tworząc
594 plakatów. Dzieła te stanowią graficzny odzew na współczesną rzeczywistość.
SZCZEGÓŁY
PIOUN - Nuty Odzyskane
05-12-2017 19:00
Sala kameralnaFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin