Zagan Acoustic to kwartet od ponad dekady występujący na estradach Polski i Europy. Grupa powstała w 2006 roku na Akademii Muzycznej w Gdańsku z inicjatywy Joachima Łuczaka i Pawła Zagańczyka. Oprócz wysokich umiejętności improwizatorskich muzycy wnoszą do zespołu sporo autorskich kompozycji. Zostały one zarejestrowane na debiutanckim albumie „3:1”, który został nagrany z przedwcześnie zmarłym klarnecistą Jakubem Kubalą. W roku 2015 ukazała się druga płyta zatytułowana „Folk & Roll” z kompozycjami polskich twórców napisanymi specjalnie dla zespołu.
Materiał z płyty stał się kanwą współpracy pomiędzy Zagan Acoustic i kompozytorem, skrzypkiem i aranżerem Krzesimirem Dębskim. Kariera tego legendarnego muzyka mogłaby stać się kanwą kilku doktoratów z muzykologii. Do historii polskiego jazzu przeszła jego formacja String Connection, z którą muzyk koncertował w 25 krajach: niemal w całej Europie, USA i Kanadzie. Był wielokrotnie nagradzany jako najlepszy skrzypek, kompozytor i aranżer przez prestiżowy magazyn „JazzForum”. Jest uznanym kompozytorem muzyki filmowej. Jego ścieżka dźwiękowa pojawia się w ekranizacjach klasyki polskiej literatury (np. „Ogniem i mieczem”). Tworzył dla wytwórni filmowych w Hollywood, np. na zamówienie wytwórni Limelight Films skomponował muzykę do 16 filmów Charlie Chaplina z lat 1914-1917.
Wspólny projekt Zagan Acoustic i Kresimira Dębskiego zyskał bardzo dobre opinie. Indywidualne brzmienie, witalność, wirtuozeria, no i duża dawka poczucia humoru to główne słowa pojawiające recenzjach. Zresztą zapewnieniem wysokiego poziomu artystycznego niech będą słowa samego Krzesimira Dębskiego: „Pisanie wpadających w ucho piosenek jest naprawdę bardzo łatwe. W pewnym wieku już nie wypada robić rzeczy pod publiczkę”. („Gazeta Wyborcza”, Łódź, 24.01.2007).
------------------------------
dr Mikołaj Rykowski
Muzykolog i dyplomowany klarnecista, związany z Katedrą Teorii Muzyki na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Autor książki i licznych artykułów poświęconych fenomenowi Harmoniemusik – XVIII-wiecznej praktyce zespołów instrumentów dętych. Współautor scenariuszy "Speaking concerts" i autor słownych wprowadzeń do koncertów filharmonicznych w Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy i Łodzi.
Wystawa dostępna w czasie wydarzenia:
Miejsca. Rekonstrukcja IV | Tadeusz Rolke Tadeusz Rolke ur. 1929 w Warszawie. Jeden z najwybitniejszych autorów w historii fotografii polskiej. Studiował historię sztuki na KUL w Lublinie. W latach 60. pracował w tygodniku „Stolica” oraz miesięczniku „Polska”. W latach 1970-1980 mieszkał w Niemczech i fotografował dla takich czasopism, jak „Stern”, „Spiegel”, „Die Zeit”. W swojej pracy bez trudu zmieniał fotograficzne konwencje, równe sukcesy odnosił jako fotoreporter prasowy, fotograf mody oraz twórca fotografii kreacyjnej.